Dorota Sumińska “Rok pod psem”

Kim jest pies? Przyjacielem czy niewolnikiem człowieka? A może paradoksalnie w przypadku psa jedno nie wyklucza drugiego? Pies niewątpliwie jest przyjacielem człowieka, ale nie zawsze człowiek jest przyjacielem psa. Najwyższa pora, by tę relacyjną nierówność zniwelować.

“Rok pod psem” daje praktyczne porady w kwestii “obsługi” psa, ale również w kwestii budowania człowieczeństwa. Wystarczy otworzyć serce. Jeśli ktoś zgubił drogę do serca, pies na pewno pomoże mu ją odnaleźć. 

Książka opublikowana we współpracy z pismami “Weranda” i “Wróżka” (gdzie były publikowane  felietony Doroty Sumińskiej, na podstawie których powstał ten wybór).

 

 

SPIS TREŚCI

CZĘŚĆ I – Kalendarium

STYCZEŃ

Nowy rok. Kim jest pies? Jak wybrać psa? Mały czy duży? Kundel czy rasowiec? Nie kupuj, adoptuj! Nowy członek rodziny. Opieka nad czworonogiem. Pies i dzieci. Jak wychować psa? Co zrobić, gdy gryzie?

LUTY

Pies zimą. Czy zimą ubierać psa? Czy buty dla psa to „głupi” pomysł? Psie łapy. Pies w budzie.

MARZEC

Akcja „Kleszcz”. Psia kupa. „Brzydki” pies. Pies w lesie. Dlaczego nie kolczatka? Jak pies z kotem. Wiosenna zmiana ubrania. Po co psu ogon?

KWIECIEŃ

Kastracja/sterylizacja. Psia ciąża, poród i… szczenięta.

MAJ

Pies – przodownik pracy. Alergie u psów. Spanie z psem. Ślimaki i psy. Psie macierzyństwo.

CZERWIEC

Toksyczna miłość. Wakacje? Nie porzucaj. Dlaczego psy uciekają? Pies i łańcuch. Chipowanie.

LIPIEC

Wakacje z psem. Kaganiec. Urlop bez psa. Pies na wakacjach.

SIERPIEŃ

Pies potrzebuje ruchu. Dieta dla aktywnych. Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.

WRZESIEŃ

Po wakacjach. Mamo, tato, chcę psa! Pekińczyki. Szczepienia.

PAŹDZIERNIK

Dzień zwierząt. Psie i ludzkie serca. Nietypowe przyjaźnie zwierząt. Czworonożni uzdrowiciele.

LISTOPAD

Godna śmierć. Śmierć pupila. Cmentarze dla zwierząt. Jesień życia. Najważniejsze – ulżyć w cierpieniu! Jak zagrać śmierci na nosie? Otyłość. Cukrzyca. Reumatyzm. Problem w paszczy. Homeopatia.

GRUDZIEŃ

Nasza wigilia. Świąteczny prezent dla psa. Bożonarodzeniowe obżarstwo i inne amoki. Na pohybel fajerwerkom!

CZĘŚĆ II – PSIE HISTORIE

Amiczka. Bambinio. Kajtek. Lusia. Bubek. Pysio. Krokus. Sarenka. Buba. Poldek. Lolek. Stefan. Misia. Marian. Mirko. Drapcio. Kefirek i Krówka. Wiwa. Dziadzia i Caruso.


WSTĘP

Od kilkudziesięciu lat piszę i opowiadam o psie, o psach i dla psów, by ludzie stali się im życzliwsi. Od zawsze mam psy i wiem, że są tak różne, jak różni jesteśmy my, ludzie. I nie ma tu znaczenia, ani rasa, ani kolor sierści czy oczu, ale cechy charakteru danego psa. Poza tym nie lubię poświęcać czasu rasom, bo nie jestem rasistką. Dla mnie pies to pies. Nieważne jak wygląda, ważne, co czuje. Czy ma powody, by mnie lubić? Czy czuje się doceniony i na tyle ważny, by mógł odsłonić przede mną całą, piękną psią duszę? Kocham psy i doceniam ich oddanie człowiekowi. Moim marzeniem jest, aby każdy z nas mógł odpłacić psu za jego oddanie tym samym. Marzę, by żaden pies nie umierał za kratkami schroniska, by nie doświadczył porzucenia, przemocy czy okrucieństwa. Żaden pies na to nie zasłużył, a człowiek nie zasłużył na psa. Chciałabym to zmienić, ale jak na razie niechcianych psów ciągle przybywa. Nie ukrywam, że za każdym razem, gdy piszę o psie, mam nadzieję, że coś zmieni się na lepsze. Że Polacy nagle ruszą tłumnie do schronisk i zabiorą wszystkie psie ofiary ludzkiej bezduszności, by je kochać do końca życia. Jak na razie nic takiego się nie stało. Zebrałam więc razem wszystkie psie felietony pisane od lat do miesięcznika Wróżka i Weranda, licząc na to, że gdy będą w grupie, dadzą sobie radę z ludzką obojętnością. Wiem, że skoro kupiłaś, kupiłeś tę książkę, na sercu leży ci psi los. Jednak jeśli możesz, to po lekturze przekaż ją komuś, kto jeszcze nie wie, że pies to miłość.

2 thoughts on “Dorota Sumińska “Rok pod psem””

 1. Dzień dobry.
  Bardzo proszę o autograf Pani Doroty oraz córki.
  Dziękuję i pozdrawiam Adamczyk.

 2. Dzień dobry,
  Bardzo prosze o Pań autografy w książce. Moje zamówienie nr 2049.
  Pozdrawiam serdecznie
  Aneta Romanek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk